Riske yönelik hayat sigortacılığında bankaların önemi

Riske yönelik hayat sigortacılığı ürünlerinin satışında geleneksel dağıtım kanallarının yanı sıra alternatif dağıtım kanallarının da önemi artıyor.

Bankalarla dağıtım kanalı anlaşmaları gerçekleştiren bireysel emeklilik şirketleri, bu yolla hayat sigortası ürünlerini müşterilerine sunuyor. Hayat sigortacılığında gerçekleştirilen, banka dağıtım kanalını içine alan pazarlama ve dağıtım kanalı stratejileri, bireysel emeklilik ürünleri dışında bankaların kaza ve hayat sigortalarının dağıtımında ne kadar aktif olacağı konusunda bireysel emeklilik şirketlerinin görüşlerini aldık

Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Mete Uğurlu

"Bankaların hayat sigortası dağıtımında daha da aktif rol almaya devam edeceğini düşünüyoruz"

Ülkemiz dünya ortalamalarıyla kıyaslandığında hayat sigortacılığı anlamında oldukça düşük bir penetrasyon seviyesine sahip. Örneğin; 2009 yılı kişi başına düşen hayat sigortası prim üretimine bakıldığında, ülkemizde 15,3 dolar olan prim üretimi, dünya ortalamasında 345,3 dolar seviyesinde. Kişi başı prim üretiminin Afrika ortalamalarında dahi 32,3 dolar olduğu dikkate alındığında, ülkemizde hayat sigortalarının önünde alınacak çok yol olduğu ve büyük bir potansiyele sahip olduğu görülebilir. Ülkemizde hayat sigortalarında özellikle son üç yılda bankaların bankacılık ürünleriyle bağlantılı hayat ve işsizlik sigortalarına ağırlık vermeye başlamasıyla bir canlanma gözlemleniyor. 2010 yılında yaklaşık 2 milyar TL'nin aşılacağını öngördüğümüz hayat sigortası prim üretiminin yaklaşık yüzde 71'i bankacılık ürünleriyle bağlantılı satılan ürünlerden oluşuyor. Bu eğilimin önümüzdeki yıllarda artarak devam etmesini bekliyoruz. Bu doğrultuda dağıtım kanalımız içinde yer alan bankalar aracılığıyla bireysel krediler, kredi kartları ve benzeri ürünlerle bağlantılı hayat sigortası ürünlerimizin pazarlanması konusundaki yoğun çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Bankalar açısından yüksek komisyon geliri anlamı taşıyan hayat ve işsizlik sigortası ürünlerimizin düşen faiz ortamı da göz önünde bulundurulduğunda, önümüzdeki dönemde önemini daha da artıracağını öngörüyoruz. Dolayısıyla bankaların hayat sigortası dağıtımında daha da aktif rol almaya devam edeceğini düşünüyoruz. Şirketimizin banka kanalıyla pazarladığı hayat sigortası ürünlerinde ağırlığı bireysel krediler ve kredi kartıyla bağlantılı satılan ürünler oluşturuyor. Ancak buna ek olarak, bireysel emeklilik ürünleriyle paket haline getirilmiş veya bağımsız olarak satılan hayat sigortası ürünlerimiz de bankalar aracılığıyla satılıyor. Kredi borçlarının vefat ve işsizlik riskine karşı teminat altına alınmasının hem müşteri hem de banka açısından faydalarını daha iyi anlatmaya yönelik tanıtım çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. Buna ek olarak, müşteri ihtiyacına en uygun ürünü, en düşük maliyet ve operasyonel anlamda en efektif yöntemle sunabilme konusunda da çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Haberin devamını Banka&Sigorta dergisinin şubat sayısında bulabilirsiniz.TEB Yatırım Direktörü Atilla Esen
“Nisan ayından itibaren FED’den gelecek açıklamaların eskisi kadar ılımlı olup olmayacağı öne...
Alkhair Portföy Yöneticisi Sinan Soyalp
“2016’da FED faiz artırım sürecini tartışacağımızı düşünürken petrol fiyatlarının durumunu ve Çin’deki yavaşlamanın ne kadar süreceğini konuşuyor olacağız” Son iki yıldır Türkiye’nin bazen maruz kaldığı, bazen de kendi yarattığı politik, jeopolitik ve makroekonomik risklere 2016’da petrol kaynaklı risk ve Çin’in düşünülenden hızlı yavaşlaması riski de eklendi. Özellikle son 2 aydır görülen sert düşüşler sonrasında piyasalar petrol ile yatıp petrol ile kalkar oldu. Aslında her iki riskten de Türkiye ilk bakışta muaf: Türkiye nette bir enerji ithalatçısı ve Çin’in ticaretteki payı nispeten ufak.
ALB Forex Araştırma Müdürü Kenan Çınar
“2016 yılı içerisinde hem ABD hem Euro Bölgesi açısından enflasyon verileri oldukça önemli olacaktır” Ocak ayında Çin kaynaklı olarak oluşan küresel piyasa oynaklığından dolayı artan risk algısı; varlık fiyatlarının son derece volatil bir seyir izlemesine neden oldu. ABD borsaları hem Çin kaynaklı negatiflik, hem de düşen petrol fiyatları nedeniyle satış baskısı altında kalırken; ABD 10 yıllık faizleri de küresel piyasalardaki negatifliğin ve kötü gelen ABD verileri etkisiyle yüzde 2,00’nin aşağısını gördü. İçeride ise  seçimler sonrası oluşan iyimserlik küresel piyasalarda artan risk algısı ile yerini dalgalı ve aşağı yönlü bir piyasaya bıraktı.
TEB Yatırım Merkezi Direktörü Atilla Esen
"Haziran ayında seçim sonuçlarının netleşmesinin ardından ramazan ve tatil süreçleriyle birlikte piyasalarda bir miktar rehavet görülebilir" Haziran ayından itibaren piyasaları asıl ilgilendirecek konu seçim sonuçları ve sonrasında alınacak aksiyonlar olacak. Öncelikle HDP'nin barajı aşıp aşmayacağı durumuna bağlı olarak AKP'nin elde edeceği milletvekili sayısı sonrasında, Anayasa değişikliği ve Başkanlık sistemine ilişkin gelişmeler yakından takip edilecek.
ÜNLÜ Portföy Ekonomisti Serkan Gönençler
"TCMB'nin para politikası kararları, daha büyük ölçüde TL'de yaşanan değer kaybı sürecinin önümüzdeki aylarda enflasyona yansımalarına bağlı olarak şekillenebilir" Türk finansal piyasalarında geçen yılın Ekim ayında başlayan olumlu hava Ocak ayı sonlarında terse döndü.