‘Bir Usta Bin Usta’ Projesi Malatya Bakır İşlemeciliği Kursu başladı
‘Bir Usta Bin Usta’ Projesi Malatya Bakır İşlemeciliği Kursu başladı

‘Bir Usta Bin Usta’ Projesi Malatya Bakır İşlemeciliği Kursu başladı

Kaybolmaya yüz tutan mesleklere dikkat çekmek amacıyla Anadolu Sigorta tarafından hayata geçirilen ‘Bir Usta Bin Usta’ Projesi kapsamında Malatya’da Bakır İşlemeciliği kursu başladı.

Anadolu Sigorta’nın Kültür ve Turizm Bakanlığı teknik danışmanlığında 2010 yılında hayata geçirdiği ‘Bir Usta Bin Usta’ Projesi, onuncu yılında da kaybolmaya yüz tutan meslekleri canlandırmayı, geleceğin yetenekli ustalarını yetiştirmeyi sürdürüyor.

Projenin 2019 programında yer alan Malatya Bakır İşlemeciliği kursunun eğitmenliğini Gökhan Çelikkıran üstleniyor. 20 kişilik ekip ile yaklaşık 3 ay sürecek olan kurs, Malatya Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleştiriliyor.

“Bir Usta Bin Usta” Projesi ile ilgili detaylı bilgiye www.birustabinusta.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Malatya Bakır İşlemeciliği

Urartu medeniyetleri eserlerini Altıntepe kazılarından anlaşıldığına göre, Urartu döneminde Erzincan bakır işletmeciliği üretimleri Atina pazarlarında aranan mal olarak değer kazanmıştır. Bakır levha işlemesinin yanı sıra Erzincan ve yöresinde çok çeşitli türde araç-gereç, mutfak eşyası ya da hamam takımları yapımında kullanılmaktaydı. Erzincan'dan ülke dışına satılan bakır eşya büyük miktarlara ulaşmaktaydı. Paris, Viyana ve Philadephia uluslararası fuarlarında sergilenen Erzincan yöresi bakır eşyaları büyük ün kazanmıştır. Günümüzde ise alüminyum ve plastik eşyanın yaygınlaşmasıyla dövme bakırcılık önemini yitirmiş, yerini bakır el işlemeciliğine bırakmıştır. Günümüzde yapılan semaver, tepsi, biblo, tabak, kaşık, şekerlik, sigaralık, kupa, vazo gibi ürünler daha çok süs eşyası niteliğindedir. Bakırcı ustalarına gelen bakır levhalar türlü gereçlerin yardımıyla tepsi, tabak, vazo vb. biçime sokulur. Dövme, çekme, dökme yöntemleriyle biçimlendirilen bakır eşya yine türlü yöntemlerle işlenir. Bezemede çoğunlukla stilize lale, yaprak, narçiçeği, selvi motifleri; hayvan figürleri, geometrik biçimler kullanılır. Bakır süs eşyaları, nikel kaplanmakta veya boyanarak süslenmekte, el işçiliği ile işlenerek yurt içi ve yurt dışına pazarlanmaktadır.