Koalay.com yeni projelerle büyüyor
Koalay.com yeni projelerle büyüyor

Koalay.com yeni projelerle büyüyor

Telesure Sigorta’nın Türkiye CEO’su Bradley du Chenne; Koalay.com’un projelerle büyümeye devam ettiğini ve Koalay.com’un sahip olduğu teknoloji tabanının büyük ölçekli projeler başarmak için hem kendileri hem de sigorta sektörü için ciddi fırsatlar sunduğunu belirtti. Yakın dönemde gerçekleştirdikleri yeni projeler hakkında bilgi veren Bradley du Chenne; “Ölçeklendirilebilir kolay kullanımlı sistemimiz sayesinde sigorta uzmanı olmadıkları halde, büyük bir müşteri tabanı olan ve müşterilerine sundukları hizmetleri genişletmek isteyen şirketlerle iş ortaklığı kurduk” dedi.

2 ortaklarıyla pilot aşamaya geçtiklerini ve şu ana kadar çok başarılı ilerlediklerini dile getiren Bradley du Chenne; “Bunlardan biri araba yedek parçalarının online bir portal üzerinden satın alınmasını sağlayan ve acente olarak binlerce araç tamir istasyonu kullanan bir şirket, diğeri ise fatura ödeme aracılığındaki sektör liderlerinden” dedi. Toplamda sadece bu 3 şirketin 3 binden fazla satış noktası olduğunu belirten Bradley du Chenne; “Bu noktalardan her ay milyonlarca müşteriye bizim teknolojimizi kullanarak hizmet veriyor olacaklar. Önümüzde bunlar gibi daha pek çok iş ortaklığı var. Koalay.com teknoloji tabanlı bir şirket olduğu için, bu kadar büyük ölçekli işleri başarmak ve uyarlamak bizim için son derece kolay” şeklinde konuştu.

Koalay.com’un sahip olduğu güçlü teknolojik alt yapı sayesinde online platforma kolay erişilebilir, kolay ölçeklendirilebilir olduğunu ve personelleri için öğrenmesi kolay servisler ürettiklerini söyleyen Bradley du Chenne; “Ortaklarımızın başarılarını doğru ölçebilmek için raporlama kısmını  onların ihtiyaçlarına göre kolaylıkla özelleştirilebilir hale getirdik. Bu raporlamalar kar payı hesaplamalarında da yardımcı araç olarak kullanılabilir. Call-center hizmeti de kullanıma hazır. Ortaklarımızdan gelen çağrılar normal gelen çağrılarda ayrılmakta ve böylece daha hızlı ve öncelikli hizmet verilebilmektedir” şeklinde açıklama yaptı.

Koalay.com’un teknoloji tabanlı online satış ve satış sonrası hizmetlerinin Türkiye’de kendisini kanıtladığını belirten Bradley du Chenne; şirketin rakamsal verileri ile ilgili bilgiler verdi. Koalay.com web sitesini yüzde 35’i mobil olmak üzere 2.4 milyon tekil kullanıcı ziyaret etti, 7 milyon sayfa görüntülemesi yapıldı ve 8.1 milyon fiyat teklifi verildi. Koalay.com’un sağladığı modern online hizmetler dünyanın değişik yerlerinde olduğu gibi Türkiye’deki tüketiciler tarafından da takip ve talep ediliyor.

Teknoloji kullanımı artışının müşterilerin bilgiye daha fazla maruz kalmasına ve daha hızlı erişmesine sebep olduğunu belirten Bradley du Chenne; “Eskiden tüketiciler bir ürün alırken kendi başlarına karar verecek kadar yeterli bilgiye sahip olmadıklarından, o sektörün uzmanlarına güvenmek zorundaydılar. Özellikle karmaşık finansal ürün ve çözümler satın alırken bunu yapmak durumundaydılar. Artık tüketicilere karar verme süreçlerinde yardımcı olacak detaylı bilgi internette kolayca bulunabiliyor ve tüketiciler bu sayede gücü kendi ellerine alabiliyorlar. Ayrıca Türkiye’de araç sigortaları giderek daha sıkı yönetmeliklere bağlanarak standartlaştırılıyor. Bu da doğru ürünü seçmek için danışmanlık almaya çok daha az ihtiyaç duyacakları anlamına geliyor. Son zamanlarda, özellikle trafik sigortaları açısından hangi ürünün daha ucuz olduğunu belirlemek yetiyor. Bir online broker olarak Koalay.com, Türkiye’nin tüm lider sigorta şirketlerinden geniş çapta fiyat teklifleri sunarak, müşterilerin en ucuz fiyatı bulmasına yardımcı oluyor. Müşterilerimiz, bizim sistemimizi kullanarak araştırmalarını kendileri yapabiliyor ve en uygun fiyatı seçtikten sonra ödemeyi anında yaparak sigorta satın alabiliyorlar” diyerek sözlerini sonlandırdı.