Dijital platformların gelişmesi teşvik edilirse; uluslararası dijital dağıtım uzmanları Türk sigorta piyasasına daha fazla yatırım yapacaktır
Dijital platformların gelişmesi teşvik edilirse; uluslararası dijital dağıtım uzmanları Türk sigorta piyasasına daha fazla yatırım yapacaktır

Dijital platformların gelişmesi teşvik edilirse; uluslararası dijital dağıtım uzmanları Türk sigorta piyasasına daha fazla yatırım yapacaktır

Piyasadaki mevcut koşullar, Hazine Müsteşarlığı’nın yakından ilgisini gerektiriyor. Sigorta şirketleri hasar-prim oranı nedeniyle baskı altında kaldıklarından, zorunlu trafik sigortası oldukça pahalı bir ürün haline geldi. Ne yazık ki tüketiciler de kendilerini bu yüksek primleri ödemek zorunda oldukları bir ortamda buldular.

Telesure Türkiye CEO’su Bradley Du Chenne, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Sigorta şirketleri sattıkları ürünlerde zarar etmelerine neden olacak fiyatlar uygulayamaz, çünkü aksi takdirde hissedarlar yatırımlarının karşılığını alamaz ve uzun soluklu olarak devam edebilme ihtimali azalır. SBM tarafından yeni devreye alınan trafik prim karşılaştırma platformu da düzenleyici otoritenin bu yüksek primlerden memnun olmadığını, sigorta şirketlerini sigorta primlerini internet üzerinden yayınlamaya teşvik ederek, primlerin düşmesini sağlayabileceklerini düşündüklerini ortaya koyuyor. Tüketiciler SBM üzerinden şeffaf bir şekilde fiyatları görüntüleyebilirse primler düşecektir. Ancak bu düşüş, karlılığı sürdürebildikleri ve hissedarlarını kar ettirebildikleri seviyeye kadar olacaktır. 

Daha hesaplı olan sigorta ürününün internet üzerinden kolaylıkla alınabilmesini sağlamak konusunda ise Koalay.com  devreye giriyor. Web sitemizde tüketiciler yalnızca fiyat karşılaştırması yapmakla kalmıyor, aynı zamanda hesaplı buldukları ürünü doğrudan satın alabiliyorlar. Böylece daha ucuz sigorta ürünü realiteye dönüşmüş oluyor.” şeklinde konuştu.

Platformumuz üzerinden on binlerce poliçeyi aynı anda satabiliyoruz

Hayat dışı sigorta piyasasında sigorta primlerinin, hasar-prim oranını karşılamamasının ötesinde başka problemler de olduğunu belirten Bradley Du Chenne; “Tahminimce  sigorta şirketleri prim gelirlerinin yaklaşık yüzde 5’ini satış&pazarlama destek birimlerini kurmak ve devam ettirmek için harcıyorlar. Oysa  bizimki gibi dijital platformlarda böyle maliyetler ya hiç yok, ya da hacim artırabilme kabiliyetimiz sayesinde minimum düzeyde var. Platformumuz üzerinden on binlerce poliçeyi aynı anda satabiliyoruz. Geleneksel  süreçler dijital olmadığından, onlar bunu ancak satış ekiplerine daha fazla eleman alarak ve dolasıyla tedarik zincirine daha fazla maliyet yükleyerek yapabiliyorlar. Dijital platformlar online satış ile, şirketlerin bünyesindeki pazarlama destek birimlerine olan ihtiyacı minimize ederek, sigorta şirketlerinin ve dolayısıyla ürünün maliyetini düşürmeye katkıda bulunuyorlar.

Dijital bir platform kurmanın bilişim teknolojileri alanında ciddi bir yatırım yapmayı gerektirdiğini de vurgulayan Bradley Du Chenne; “Dijital platformların gelişmesi teşvik edilirse Türk sigorta piyasasına uluslararası dijital dağıtım uzmanları tarafından daha fazla yatırım yapılacaktır. Bu sayede reklam ve istihdam yaratma gibi konularda da ülke ekonomisine ciddi katkı sağlanmış olacaktır.

Hazine Müsteşarlığı’nın diğer sektörlerin de sigorta piyasasına girmesine izin vermeye yönelik çalışma başlatması gerektiği düşüncesindeyim. Başka ülkelerde geniş dağıtım ağına ve sadık bir müşteri tabanına sahip perakende zincirleri sigorta şirketleriyle anlaşarak sigorta satışı yapabiliyorlar. Türkiye’de bu henüz mümkün değil.

Pahalı sigorta satın almak zorunda kalan milyonlarca tüketiciye sigorta ürünlerinin yenilikçi yöntemlerle satılması, tüketicilerin sigortaya ulaşmalarını kolaylaştırarak maliyetleri azaltacak ve en nihayetinde daha fazla sigorta satışı yapılabilecektir. Dijital dağıtım bu işin geleceğidir.” dedi.