Dijital dağıtım, sigorta satışlarının hakim kanalı olacak
Dijital dağıtım, sigorta satışlarının hakim kanalı olacak

Dijital dağıtım, sigorta satışlarının hakim kanalı olacak

Koalay.com Türkiye CEO'su Bradley Du Chenne, son yıllarda global ve yerel ölçekte sigortacılık alanında meydana gelen dijital gelişmeleri değerlendirdi.

Dijital sigortacılık platformlarındaki yükselişin, güç dengelerinin değişmesine sebep olduğunu söyleyen Chenne; "Sigorta şirketleri önceden neredeyse istedikleri şekilde  fiyat belirleyebiliyorken, bu değişimle birlikte fiyat konusunda çok daha rekabetçi olmak zorunda kaldılar.  Bu da sigorta tedarik zincirlerinde daha verimli olmak adına iyileştirme yapma ihtiyacını doğurdu. Verimlilik adına yapılan bu değişikliklerden bazıları,  iş devamlılığını sağlayabilmek adına reklama servet harcamak veya çeşitli büyüklükteki yüzlerce acenteyi takip etmek için büyük danışman ekiplere  kucak dolusu para ödemek zorunda kalmamak olarak sayılabilir.  Sonuç olarak, çok daha büyük bir sigorta pazarı, daha uygun fiyatlı ürünler ve en az o kadar hatta daha da karlı sigorta şirketleri ortaya çıktı." dedi.

Özellikle Türkiye'de müşterinin mevcut piyasa koşullarında büyük bir finansal baskı altında olduğunun altını çizen Chenne; "Ucuz sigorta bulma ihtiyacı şu anda her zamankinden önemli ve acil hale geldi. Fiyatların daha rekabetçi ve uygun olması için sigortanın dağıtım şeklinde bazı şeylerin değişmesi şart." şeklinde konuştu.

Sadece Türkiye'de değil, dünya genelinde de tüketicilerin finansal baskı yaşadığını hatırlatan Chenne, gelişen teknoloji sayesinde sigorta alma kararındaki kontrolün ve piyasadaki en uygun fiyatı bulma  olanağının tüketici lehine arttığını söyledi. Bu trendin kısa vadede hızla devam edeceğini vurgulayan Chenne, dijital dağıtımın orta vadede sigorta satışındaki hakim kanal olacağını belirtti.

Sigorta satışlarında yaşanan dijitalleşme sonrası, fiyat karşılaştırması yapmayı mümkün kılan web sitelerin artmasıyla birlikte, sigorta şirketlerinin reklam bütçeleri için büyük meblağlar harcamak zorunda kalmadıklarını söyleyen Chenne; "Artık tüm sigorta  şirketlerinin ürünlerini, ürün kıyaslama sitelerine koyması yeterli olacak. Böylece, sadece favori arama sonuçlarında yer almak için para harcayarak  pazarlama bütçelerini azaltacak ve poliçe kazanımı başına maliyetlerinde ciddi tasarruf etmiş olacaklar.  Bu tasarruflar sayesinde de, daha rekabetçi olmak için fiyatlarıyla istedikleri gibi oynayıp aşağı çekebilecekler."  açıklamasını yaptı.

Ekstra maliyet yaratmadan, ölçeklendirilebilirlik avantajı sunması sebebiyle, uzun vadede dijital dağıtım kanallarının geleneksel dağıtım kanallarını alt edeceğini belirten Chenne, "Uzun vadede dijital dağıtım modeli, dijital olmayan geleneksel dağıtım modellerini geride bırakacak. Self servis teknolojiler yalnızca müşterinin zaman veya mekandan bağımsız olarak hizmetlere erişmesini sağlamakla kalmıyor; aynı zamanda bizim kolay ölçeklendirilebilir ve kullanılabilir sistemimiz sayesinde sigorta uzmanı olmayan ancak geniş müşteri tabanına sahip ve müşterilerine sundukları hizmetleri çeşitlendirmek isteyen şirketlerle ortaklıklar kurmak mümkün oluyor.  Yakın gelecekte, kasko sigortasını nihai tüketici ile daha kolay buluşturmak ve daha erişilebilir kılmak adına bunun gibi modelleri görmeye devam edeceğimizden eminim." dedi.