Trafik sigortasındaki yeni uygulama müşteri üzerindeki mali baskıyı azaltacak
Trafik sigortasındaki yeni uygulama müşteri üzerindeki mali baskıyı azaltacak

Trafik sigortasındaki yeni uygulama müşteri üzerindeki mali baskıyı azaltacak

Trafik sigortalarının iptalini sağlayan düzenleme ile birlikte sigortalılara poliçelerini iptal edip tekrar yaptırabilme olanağı sunuldu.

Koalay.com Türkiye CEO’su Bradley Du Chenne, bu yeni düzenlememenin sigortalılara büyük avantaj sağlayacağını belirterek; “Sigortalıların avantajı, poliçelerini satın aldıktan sonra daha uygun fiyatlı bir ürün bulurlarsa artık yıllık olarak ödeme yapmak zorunda olmamaları olacak. Farklı sigorta şirketleri arasında poliçelerini değiştirebilme imkanı sayesinde, sigortalılar poliçeleri devreye girdikten birkaç ay sonrasında bile en uygun fiyatlı ürünü bulma şansına sahip olacaklar.” açıklamasını yaptı.

Trafik sigortasının zorunlu bir ürün olmasına rağmen, satın alınabilirlik konusunun son yıllarda bir soruna dönüştüğünü belirten Bradley Du Chenne, fiyatların ciddi şekilde arttığına, bu sebeple de müşterilerin finansal olarak zorlandıklarına değindi. Yeni uygulama ile müşteriler üzerindeki mali baskının azalacağını söyleyen Bradley Du Chenne; “Müşteriler, halihazırda bir poliçe satın almış olsalar bile Koalay.com’u ziyaret ederek fiyat karşılaştırması yapabilecekler, biz de tasarruf etmelerine yardımcı olabileceğiz.” dedi.
 

Müşterilerin satın aldıkları sigorta poliçesinden daha uygun fiyatlı bir trafik sigortası bulmaları durumunda yapmaları gerekenleri açıklayan Bradley Du Chenne şunları söyledi:

“Yeni poliçeyi satın aldıktan sonra, bize telefon veya e-mail aracılığıyla ulaşarak eski poliçelerini iptal edebilirler. İlk poliçelerinin başlama tarihinden itibaren 3 ay içerisinde bu iptal işlemi 2 kereye mahsus olmak üzere ücretsiz olarak yaptırabilirler. O zamana kadar geçen süreye ait prim ödendikten sonra, kalan aylar için müşterinin kredi kartına prim iadesi yapılır. İade müşterinin ödeme yaptığı koşullar çerçevesinde yapılacaktır (tek seferde veya taksitler halinde). İlk poliçenin satın alınmasının üzerinden 3 ay geçtikten sonra, bu işlem 2 kez daha yapılabilir. Ancak bu durumda müşterinin, geçmiş ayların ödemesine ek olarak yüzde 5’lik bir ceza ödemesi yapması gerekir. Kalan aylar için sigorta şirketi tarafından müşteriye satın alırken ödemesini yaptığı şekilde geri ödeme yapılacaktır. “
 

Müşterilerin iptaller sonrası ucuz poliçe bulmak için Koalay.com’dan önemli oranda faydalanabileceklerinin altını çizen Bradley Du Chenne, Koalay.com web sitesi üzerinden 7/24 fiyat karşılaştırması yapılabileceğini de hatırlattı. Mevcut poliçesinden daha uygun fiyatlı bir poliçe bulan müşterilerin online olarak yeni poliçe satın alabileceklerini söyleyen Bradley Du Chenne; “Müşteriler yeni poliçelerini satın alabilir ve eski poliçelerini bize telefonla veya e-mail ile ulaşarak iptal ettirebilirler. Online bir sigorta brokeri olarak biz tarafsız konumdayız. Tek amacımız, müşterilerimizin hangi marka veya sigorta şirketi olursa olsun, kendileri için en uygun fiyatlı ürünü bulmaları. Bu yönetmelik değişikliği ile birlikte müşterilerimiz bizim platformumuzu daha fazla kullanmaya başlayacakları için heyecanlıyız. Artık yalnızca satın alım öncesi fiyat karşılaştırma veya online olarak karar verdikleri poliçeyi kolaylıkla almak için değil, poliçelerini satın aldıktan sonra da fiyat karşılaştırması yapmaya devam etmek için de platformumuzu ziyaret ediyor olacaklar. Şirketlerin zaman zaman yaptıkları promosyon kampanyalarını takip ederek daha ucuz ürünlere ulaşabilecek ve bu sayede tasarruf edebilecekler.” açıklamasını yaptı.
 

Sigorta şirketlerinin fiyat tekliflerini etkileyen pek çok faktör olduğuna değinen Bradley Du Chenne, müşterilerin satın alma ve satın alma sonrası dönemde neler yapmaları gerektiğini de şu cümlelerle özetledi:

“Fiyat teklifleri yalnızca aydan aya değil, günden güne bile değişiklik gösterebilir. Dolayısıyla son kullanıcıların bunun farkında olmaları ve bir poliçe satın aldıktan sonra bile daha uygun fiyatlı ürünleri aramaya devam etmeleri son derece önem arz ediyor. Fiyatlama prosedürü, geleneksel dağıtım kanalları aracılığıyla uzun bir zaman alabilen bir süreç ve genellikle yalnızca bir iki farklı teklif alınabiliyor. Ancak Koalay.com üzerinden çok hızlı bir şekilde fiyat alınabiliyor ve çok daha geniş bir yelpazede farklı teklifler görüntülenebiliyor. Üstelik kullanıcılar bunu istedikleri her an, her yerden yapabiliyorlar. Dolayısıyla, son kullanıcılara, bir poliçe satın aldıktan sonra bile uygun fiyatlı ürün arama motivasyonlarını yüksek tutmaya devam etmelerini öneriyorum.”