Trafik sigortalarında tavan fiyat uygulaması sürdürülebilir olmayacaktır
Trafik sigortalarında tavan fiyat uygulaması sürdürülebilir olmayacaktır

Trafik sigortalarında tavan fiyat uygulaması sürdürülebilir olmayacaktır

Koalay.com Türkiye CEO’su Bradley Du Chenne, trafik sigortalarında uygulamaya geçirilen tavan fiyat uygulaması hakkında değerlendirmelerde bulundu. Uygulamanın müşteriler açısından olumlu, sigorta şirketleri açısından olumsuz etkileri olduğunu söyleyen Bradley Du Chenne; “Araç sigortaları son birkaç yılda oldukça pahalı hale gelmişti ve bu durum pek çok kişinin halihazırda yaşadığı mali sıkıntıları daha da artırıyordu. Ancak sigorta şirketleri açısından bu uygulamanın çok sürdürülebilir olacağından emin değilim.” dedi.

Uygulamanın düşük ve yüksek riskli müşteriler arasındaki prim farkını ortadan kaldıracağını söyleyen Bradley Du Chenne; “Daha yüksek riskli müşterilere uygulanabilecek fiyatlara kısıtlama geldiği için, sigorta şirketleri bu durumu dengeleyebilmek adına düşük riskli müşterilerin sigorta fiyatlarını da artırmak zorunda kalacaktır. En nihayetinde, riski az müşteriler daha fazla para öderken, riski yüksek müşteriler ise şimdikinden daha düşük fiyatlara sigorta alabilecekler. Bu da iyi bir durum değil.” açıklamasını yaptı.

Hazine Müsteşarlığı’nın trafik sigortasındaki fiyat artışının önüne geçmek için aldığı tavan fiyat uygulamasının doğru çözüm olmadığını vurgulayan Bradley Du Chenne, SBM’nin prim karşılaştırma sitesinin bu konuda atılabilecek doğru adımlara bir örnek olduğunu belirterek; “Hazine ile yaptığımız toplantılarda, bizim uyguladığımız modeli desteklediklerini ve yeni bir dağıtım modelinin fiyatlamada şeffaflığı sağlayarak, Avrupa’da olduğu gibi sigorta şirketi olmayan markalar üzerinden sigorta satışına izin verilmesi ile sektöre olan güvenin artacağını ve daha fazla müşteriye erişilebileceğini belirttiler.” şeklinde konuştu.

Tavan fiyat uygulamasının sigorta şirketleri ve müşteriler için artı ve eksi yönlerini özetleyen Bradley Du Chenne; “Müşteriler için olumlu etkisi, trafik sigortası fiyatlarının düşmesiyle birlikte daha fazla müşterinin kasko da yaptırabilecek duruma gelmesi olacaktır. Bu sayede bir kaza yaşandığında hem sigortalının hem de karşı tarafın hasarları sigorta tarafından karşılanabilecektir. Sigorta şirketleri açısından olumsuz yanı ise kar marjlarının daralması olacaktır.” dedi.