Vakıf Emeklilik 20. yılını kutladı

Vakıf Emeklilik, 20. yaşını düzenlediği geceyle kutladı. Çırağan Sarayı'nda gerçekleştirilen kutlama törenine; Vakıf Emeklilik Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Adnan Ertem, Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan, şirket yöneticileri ve seçkin konuklar katıldı.

Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan, gecede bir konuşma yaparak Vakıf Emeklilik'in son 1 yılını değerlendirdi. Mehmet Bostan, "Geride bıraktığımız 2011 yılında, kesin olmayan sonuçlara göre şirketimizin brüt karlılığı bir önceki yıla göre yüzde 250 artarak, 19,5 milyon TL'ye ulaştı. Sermaye karlılık oranımız da yüzde 250 artarken, teknik karlılığımız yüzde 183 oranında artış gösterdi. Sektör fon büyüklüğünde yüzde 19'luk bir artış yaşanırken, şirketimiz yüzde 24 artış ile sektör ortalamasının üzerinde bir artış göstermiş; katkı payında sektör yüzde 32 büyürken, şirketimiz yüzde 39 oranında artış göstererek yine ortalamanın üzerine çıkmıştır" dedi.

Vakıf Emeklilik Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Adnan Ertem ise bireysel emekliliğin önemine değinerek, "Bireysel emeklilik katılımcı sayısında sektör yüzde 16 büyüme gösterirken, şirketimiz yüzde 28 oranında büyüyerek sektörde en fazla artışı gösteren şirket olmuştur. Bireysel Emeklilik Sistemi’ndeki pazar payımızı, katılımcı sayısında yüzde 6,9'dan yüzde 7,7'ye, fon büyüklüğünde ise yüzde 5,8'den yüzde 6,1'e yükselttik. Böylece katılımcı ve sözleşme sayısında 6. sıradaki konumumuzu bir üst basamağa çıkartarak 5. sıraya yükseldik. 2011 yılının ilk 11 ayında emeklilik şirketleri arasında hayat ürünleri prim üretiminde sektör yüzde 25 oranında artış gösterirken, şirketimiz yüzde 57'lik bir büyüme sağlayarak yine sektör ortalamasının üzerinde büyüme kaydetmiştir" dedi.

Vakıf Emeklilik'in yeni internet sitesi maskotu: Yengeç

Gecede, Vakıf Emeklilik'in yeni internet sitesi de hazırlanan sunumla tanıtıldı. Yenilenen sitede yengeç figürü maskot olarak kullanıldı. Yengeci maskot olarak seçmelerinin nedenini açıklayan Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan, "Yengeç, toplayan ve biriktiren bir hayvandır. Bizim yaptığımız da biriktirmek. En uygun figür bu olur diye düşündük ve yengeci maskotumuz olarak belirledik" dedi.Sürdürülebilir karlılığın odak noktası; düşük hasar oranı
Sektörün en önemli karlılık unsurlarının başında gelen prim tutarları ve hasar oranları, sigorta şirketlerinin en önemli gündem maddeleri arasında yer almaya devam ediyor. Hayat dışı branşlarda 5 yılda ödenen 33 milyar 910 milyon TL hasar, yaklaşık 2 yıllık toplam prim üretimine karşılık gelirken, sektörün lokomotif branşları olan trafik ve kasko, toplam hasar maliyetinin yüzde 66,9'unu oluşturuyor
Emeklilik sektörü, maaş sistemine olan ilgiyi artırmayı hedefliyor
Programlı geri ödeme ve yıllık gelir sigortası ürünleri BES ve hayat katılımcılarına emekli olana kadar ödedikleri katkı payını maaş sistemiyle alabilmeleri adına olanak sağlarken emeklilik ve hayat şirketlerine de toplu paranın sistemde kalması nedeniyle önemli katkılar sağlıyor.
Sektör hasar takipçilerine karşı önlem alıyor
Trafik kazalarında meydana gelen bedeni hasar ve vefatlarda, teminat komisyonu alabilmek adına mağdur yakınlarından vekâlet alarak, sigorta şirketine herhangi bir bildirim yapmadan dava yoluna giden iş takipçileri hem sektörü hem de sigortalıları olumsuz yönde etkiliyor.