Vakıf Emeklilik 20. yılını kutladı

Vakıf Emeklilik, 20. yaşını düzenlediği geceyle kutladı. Çırağan Sarayı'nda gerçekleştirilen kutlama törenine; Vakıf Emeklilik Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Adnan Ertem, Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan, şirket yöneticileri ve seçkin konuklar katıldı.

Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan, gecede bir konuşma yaparak Vakıf Emeklilik'in son 1 yılını değerlendirdi. Mehmet Bostan, "Geride bıraktığımız 2011 yılında, kesin olmayan sonuçlara göre şirketimizin brüt karlılığı bir önceki yıla göre yüzde 250 artarak, 19,5 milyon TL'ye ulaştı. Sermaye karlılık oranımız da yüzde 250 artarken, teknik karlılığımız yüzde 183 oranında artış gösterdi. Sektör fon büyüklüğünde yüzde 19'luk bir artış yaşanırken, şirketimiz yüzde 24 artış ile sektör ortalamasının üzerinde bir artış göstermiş; katkı payında sektör yüzde 32 büyürken, şirketimiz yüzde 39 oranında artış göstererek yine ortalamanın üzerine çıkmıştır" dedi.

Vakıf Emeklilik Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Adnan Ertem ise bireysel emekliliğin önemine değinerek, "Bireysel emeklilik katılımcı sayısında sektör yüzde 16 büyüme gösterirken, şirketimiz yüzde 28 oranında büyüyerek sektörde en fazla artışı gösteren şirket olmuştur. Bireysel Emeklilik Sistemi’ndeki pazar payımızı, katılımcı sayısında yüzde 6,9'dan yüzde 7,7'ye, fon büyüklüğünde ise yüzde 5,8'den yüzde 6,1'e yükselttik. Böylece katılımcı ve sözleşme sayısında 6. sıradaki konumumuzu bir üst basamağa çıkartarak 5. sıraya yükseldik. 2011 yılının ilk 11 ayında emeklilik şirketleri arasında hayat ürünleri prim üretiminde sektör yüzde 25 oranında artış gösterirken, şirketimiz yüzde 57'lik bir büyüme sağlayarak yine sektör ortalamasının üzerinde büyüme kaydetmiştir" dedi.

Vakıf Emeklilik'in yeni internet sitesi maskotu: Yengeç

Gecede, Vakıf Emeklilik'in yeni internet sitesi de hazırlanan sunumla tanıtıldı. Yenilenen sitede yengeç figürü maskot olarak kullanıldı. Yengeci maskot olarak seçmelerinin nedenini açıklayan Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan, "Yengeç, toplayan ve biriktiren bir hayvandır. Bizim yaptığımız da biriktirmek. En uygun figür bu olur diye düşündük ve yengeci maskotumuz olarak belirledik" dedi.Trafik sigortasında mevzuatsal düzenlemeler yapılması gerekiyor
Sektördeki tüm tarafların ve sigortalıların mutsuz olduğu bir branş haline gelen trafik sigortalarında mevcut durumun düzelebilmesi için birtakım yasal düzenlemeler yapılması gerektiğini düşünen sektör, 2016 yılında bu branşta daha temkinli olacak gibi görünüyor Geride bıraktığımız 2015 yılında sektör açısından büyük bir zarar yaşanmasına sebep olan ve tüketiciler tarafından da aşırı fiyat artışlarından dolayı şikayet edilen bir branş haline gelen trafik sigortalarında, yapısal değişimler olması gerektiği fikri ortaya çıkıyor.
Bireysel Emeklilik Sistemi’nin 2015 yılı performansı
2015 yılının sonunda Bireysel Emeklilik Sistemi’nde katılımcı sayısı 6 milyon 4 bin kişi oldu. Sistemin toplam fon büyüklüğü önceki yılın aynı dönemine göre %22,51 oranında artarak 42 milyar 625 milyon TL’ye yükseldi. Yılsonu itibarıyla sistemden emekli olmaya hak kazanan katılımcı sayısı 27 bin 387 olarak görüldü Emeklilik Gözetim Merkezi’nin (EGM) 25.12.2015 tarihli verilerine göre 2015 yılı sonunda sisteme 911 bin 281 kişi katıldı. Sistemin toplam katılımcı sayısı önceki yılın aynı dönemine göre %17,89 oranında artarak 6 milyon 4 bin kişiye yükseldi. Yılsonunda sitemin toplam fon büyüklüğü önceki yıla oranla yüzde 22,51 oranında artarak 42 milyar 625 milyon TL olarak ortaya çıktı. Sistemden emekli olmaya hak kazanan katılımcı sayısı önceki yılın aynı döneminde 15 bin 350 kişi iken bu yılsonunda 27 bin 387’ye yükseldi.
Dağıtım kanalları stratejileri müşteriye ulaşmada kilit noktayı oluşturuyor
2015 yılı üçüncü çeyreği itibarıyla hayat dışı branşlarda acentelerin payı yüzde 66, hayat branşında bankasürans payı yüzde 79,6 ile göz dolduruyor. Bu dönemde toplam prim üretiminin ise yüzde 58,9’una acenteler; yüzde 22,6’sına bankalar; yüzde 10,9’una brokerlar ve yüzde 6,2’sine merkez dağıtım kanalı hakim durumda Sigorta sektöründe dağıtım kanalları; acenteler, bankalar, brokerlar, call centerlar ve internet olarak ayrılırken sektörde acente hakimiyeti önceki yıllarda olduğu gibi devam ediyor.  Bununla birlikte teknoloji ve tüketici tercihlerinin değişmesi paralelinde sektör alternatif dağıtım kanallarına da yöneliyor.