Image

Mesut Güngör : Muhabir

1991, İzmir doğumluyum. Saçlarım samur, gözlerim mahmur. 18 sene İzmir’de yaşadım, İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazanınca İstanbul’da yaşamak zorunda kaldım. Taşı, toprağı, insanları, naylon medeniyeti 24 ayar olduğu için zorunda kalmaya devam ediyorum.

2000 yılında bilgisayar ve internet ile, 2003 yılında ADSL ile tanıştım. (Veezy Go internet anlaşmamız bitince 56k dial-up modem çöpe atıldı.) Limitsiz ve hızlı internete sahip olunca gelişim gösterdiğim konular da hızlı oldu.

2004 yılında yanlışlıkla bir HTML dosyasını düzenledim ve ilginç geldi, yazılım konusunda ilk adımımı attım. Düzenlemeye devam ettim. Uzun bir süre HTML ile meşgul oldum ama sarmadı. Bana daha dinamik ve basit bir dil gerekiyordu sanırım 2006 yılının ikinci yarısında PHP ile ilişkim başladı. Karmaşık bir ilişki olmasına rağmen çok sevdim. 2008 yılına kadar çocuk yaşımdan beklenmeyecek şeyler ürettim. Tabi bu şimdi daha şaşırtıcı geliyor.

Neyse, neler yaptım?

İnteraktif sözlükler üzerine kafa yordum, kendi sözlüğümü kodlarken gelen bir teklif üzerine yarıda bıraktım. Hazır bir sözlük üzerine daha fazla zaman harcadım. Bu sözlüğü kolektif olarak geliştirmeye devam ettik, daha sonra ben kendi ürünümü oluşturdum. Diğer taraftan geliştirmelere de devam ettim.

2006

izmir sözlük (teknik ve yönetime kadar tüm birimleriyle ilgilendim, kültürel olarak kendimi geliştirmeme katkı sağladı, tabi 15 yaşında bir çocuk olarak kimliğimi bilmeleri olumsuz etki doğurabilirdi ve gizlenmeyi tercih ettim)

2007

haber sözlük / spor sözlük/ reklam sözlük/ edebiyat sözlük ve ismini hatırlamakta zorluk çektiğim 4 konsept interaktif sözlük projelerinde teknik görev üstlendim.

daha sonra WordPress eklentileri yazmayı denedim, Link Kısaltıcı ve Sözlük Kelime Arama gibi 2 tane basit eklenti ürettim.

x kuşağının internetin deli gibi ödev-youtube-oyun üçgeninde kullandığı dönemde silgitozu.com’u kurdum. binlerce içeriği yine cloudnedir bilinmeyen dönemde box.net‘e manuel yükleyerek sürdürülebilir bir içerik arşivi oluşmasını sağladım.  (tüm içeriği arşivimden sağlanan ödev sitesi. wordpress altyapısı kullanarak uzun bir uğraş sonucu ortaya çıktı. hala ayakta, arada ilgi bekliyor.) Bu sitede ödev aratabilmek için basit bir Firefox eklentisi geliştirdim.

2008

Hamachi programına Türkçe destek vermek amacıyla kurulmuş hamachiturk.com‘u devraldım. Vbulletin forum altyapısını kullanan siteyi oyun turnuvaları odaklı düzenledik. Hamachi ağlarını listeleyen ve Hamachi programı ile senkronize işleyebilen bir listeleme sitesini de ek ürün olarak yazdım. Bu site yıllar sonra Turnuval ismini aldı,  Kadir Has Üniversitesi’nde Türkiye Bilişim Derneği tarafından düzenlenen 2011 Bilişim Yıldızları E-Dönüşüm Yarışması’nda en iyi oyun sitesi kategorisinde ödül de aldı.

Artık çok yakından tanınan change.org ve avaaz.org’un bilinmediği, belki de olmadığı dönemde imza kampanyası altyapısı geliştirdim. Bu basit kodların, önemli bir çok konunun istenen şekilde çözümlenmesini sağladığını görmek gurur vericiydi.

2011 ve sonrası

2011 yılında basit bir kamu spotunu eleştirel ve mizahi dille kurgulayan bir senaryo yazdım ve çektik. 59 saniyelik filmi, aynı gün aynı saatte yayına girecek şekilde tüm sosyal kanallardan paylaştık. Yaklaşık bir hafta içerisinde 750 binin üzerinde izlendi, çığ bir virale dönüştü.

2012 yılında yakın bir arkadaşımla yola çıkarak, bir ay boyunca otostop ve tren aracılığıyla Türkiye’yi (İç Anadolu, Güney Doğu Anadolu, Doğu Anadolu, Akdeniz, Ege) dolaştım. Verdiğim en iyi kararlardan ve yapılabilecek efsanelerden biriydi.

Fotoğraf üzerine çalışmaya başladım. Eleştirel kurgu fotoğraflarıyla devam ettiğim üretimi, şu anda freelance yemek fotoğrafçılığı ile fonluyorum. Aynı zamanda Mancınık (Taş atan eleştirel fotoğraflar) projesini geliştirmeye ve katkıda bulunacak insanların peşinde koşmaya devam ediyorum.

Şu anda sektörel bir dergide muhabirlik yapıyor bir yandan da görsel iletişim ve dijital yayıncılık üzerine kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Tasarım, tipografi ve psikoloji de ilgi duyduğum konular arasında.