‘Bir Usta Bin Usta’ Kayseri Yahyalı Halı Dokuma Kursu tamamlandı
‘Bir Usta Bin Usta’  Kayseri Yahyalı Halı Dokuma Kursu tamamlandı

‘Bir Usta Bin Usta’ Kayseri Yahyalı Halı Dokuma Kursu tamamlandı

Anadolu Sigorta tarafından hayata geçirilen ‘Bir Usta Bin Usta’ Projesi kapsamında Kayseri’nin Yahyalı ilçesinde açılan Halı Dokuma kursunu başarıyla tamamlayan 20 kursiyer mezun oldu.

Anadolu Sigorta’nın kaybolan ya da kaybolmaya yüz tutan mesleklere olan ilgiyi arttırmak ve bu meslekleri yeniden canlandırmak amacıyla 2010 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın teknik danışmanlığında hayata geçirdiği “Bir Usta Bin Usta” Sosyal Sorumluluk Projesinin 2019 mesleklerinden Yahyalı Halı Dokuma kursu tamamlandı. Halı dokuma eğitimini başarıyla tamamlayan kursiyerler kurs bitirme belgelerini alarak mezun oldu.

Eğitmenliğini Aziz Özülkü’nün yaptığı, 10 Haziran 2019 tahinde başlayan Yahyalı Halı Dokuma kursunda 20 kursiyer, üç ay boyunca 296 saat eğitim görerek birer usta adayı haline geldi.

2010 yılında hayata geçirilen ve 2019 yılı itibariyle 10. Yılını kutlayan “Bir Usta Bin Usta” Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında yılsonuna kadar 50 mesleki kurs tamamlanmış olacak. Böylece kurslar aracılığıyla bir yandan yerel mesleklerin kaybolması engellenirken diğer yandan kurslara katılan genç usta adaylarına yeni iş olanakları yaratılmış olacak.

“Bir Usta Bin Usta” Projesi ile ilgili detaylı bilgiye www.birustabinusta.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Kayseri – Yahyalı Halı Dokuma

Kayseri ve çevresinde dokunan halılar, Türk halı sanatının önemli bir bölümünü oluşturur. Yahyalı halılarının en önemli özelliği hem çözgüsünün hem de dokuma ipinin yün olmasıdır. Geometrik motifler ve çiçek motiflerinin kullanılması, iplerin tamamen kök boya ile renklendirilmesi de Yahyalı halılarının ayrı bir özelliğidir. Yahyalı halıları desen özelliklerine göre, kemerli, göbekli, mihraplı, dabazlı ve iç göbek olarak sınıflandırılır. Bordürler 3 veya 4 olabilir. Geometrik motiflerin kullanıldığı Yahyalı halılarına ait desenlerin 16. yy. başlarına kadar dayandığı anlaşılmaktadır. Kullanıldıkça değerleri artan Kayseri halıları çok yaygın olarak dokunmaktadır. Kayseri yöresi kilimleri, Anadolu’da dokunan kilimlerin birçoğu ile aynı özellikleri taşımakla birlikte, kendine has bir yapıya sahiptir. Kullanılan motifler, çinide, mermerde, oymacılıkta hatta tezhipte kullanılan motiflerle benzerlik gösterir. Halıda kullanılan dokuma tekniğinin gereği olarak motifler, köşeli geometrik biçime dönüşmüştür. Yaygı, perde ve çuval olmak üzere dokunan halılar daha sonra kullandıkları yere göre isimlendirilirler. Kayseri yöresinin ünlü Sarız ve Yahyalı halıları kendine has özellikleriyle, Çubuklu, İbikli, Papatyalı, Nalçalı, Sandıklı, Kırkbudak, Kalaycı, Yusuflar, Yörük ve Avşar olarak adlandırılırlar