Untitled Document

Aidiyeti sağlamanın memnuniyetten geçtiğini düşünüyoruz

.

...

Devamı için Tıklayınız

Agitoda fikirler ürünlere dönüşüyor

.

...

Devamı için Tıklayınız

Sağlık sigortacılığında dijitalizasyon tarafında alınacak yollar var

.

...

Devamı için Tıklayınız

Unico Sigorta olarak önümüzdeki dönemde karlılığa odaklanacağız

.

...

Devamı için Tıklayınız

Quick Sigorta’dan 2018’de %135 büyüme

Quick Sigorta ilk tam faaliyet yılı olan 2018 yılında 980,2 milyon TL prim üretimi ile sigorta sektöründen 6.5 kat fazla reel büyüme gerçekleştirerek %135 büyüme oranı ile 906,6 milyon TL aktif büyüklüğe ulaştı. Quick Sigorta 2018 yılında %135 büyüme gerçekleştirerek, sigorta sektörünün 6,5 kat üzerinde büyüdü.

Türkiye’de lisanslı 15bin 700 acentenin %50’sinden acentelik başvurusu alarak bin 746 acentenin kuruluşunu gerçekleştiren Quick Sigorta bu alanda da kırılması çok zor bir rekora sahip olurken, 2018 yıllında 906,6 milyon TL aktif büyüklüğe ulaştı. Quick Sigorta ilk tam yılında özkaynaklarını neredeyse ikiye katlayarak 83 milyon liraya yükseltirken vergi öncesi karı 47.207.974,00 TL olarak gerçekleşti.

Quick Sigorta Trafik branşında ise yüzde 5,72 pazar payıyla sektörün en çok poliçe satan üçüncü şirketi oldu.

06.04.2017 tarihinde ruhsatlarını alarak 12.05.2017 de ilk poliçesini düzenleyen Quick Sigorta ilk tam faaliyet yılına ilişkin sonuçlarını değerlendirmek ve Finansal Sigorta ürünlerini anlatmak üzere Marmara ve Trakya Bölge acenteleriyle İstanbul’da bir araya geldi.

Quick Sigorta’nın ilk tam faaliyet yılı olan 2018 yılı çalışmalarını ve finansal sonuçlarını değerlendirmek ve önümüzdeki dönem stratejik hedeflerini paylaşmak üzere acenteleriyle İstanbul buluşmasını gerçekleştiren Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar; "Ağustos 2018 de başlayan süreçte Türkiye ekonomisi için bazı olumsuzluklar yaşandı ve Quick Sigorta 2017’de olduğu gibi üzerine düşen sorumluluğu yerine getirerek finansal sigortalar konusunda da sektöre liderlik etti ve banka teminat mektubu yerine geçen kefalet senetlerini içeren kefalet sigortalarını pazara sundu.” dedi.

İstanbul buluşması

Quick Sigorta, Marmara ve Trakya Bölgesi acenteleriyle İstanbul’da buluştu. İstanbul Buluşması adı altında Maslak Hilton Otel’de tam gün süren ve akşam yemeği ile devam eden etkinliğe Maher Holding CEO’su Levent Uluçeçen ve Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar ile Quick Sigorta Yönetimi tam kadro katıldı. Acentelerin de büyük ilgi gösterdiği buluşmanın açılış konuşmasını yapan Quick Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Dr. İsmail Kızılbay, Quick Sigorta’nın kuruluşundan bugüne geçen sürede yaptıkları çalışmaları içeren bir video gösterisi paylaştı.

Kızılbay daha sonra sahneye Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar’ı davet etti. Yaşar, şirketin acenteleriyle bir araya geldiği İstanbul Buluşması’nda; şirketin 2018 yılı çalışmalarının değerlendirilmesi ve 2019 beklentilerinin yanı sıra acente uygulamaları ve ürünleri hakkında bilgi vermeye başlamadan önce Maher Holding CEO ‘su Levent Uluçeçen’i sahneye davet etti ve sermayedar ile ekibi buluşturan Uluçeçen’ e teşekkür etti. Maher Holding CEO ‘su Levent Uluçeçen Quick Sigorta’nın kuruluş aşamasını ve geldiği noktadan duyduğu memnuniyeti anlatarak Maher Holding Sigorta Grubu’nun çok daha fazla büyüyeceğini ve özellikle finansal sigortalarla başlayan banka dışı finans alanındaki büyümenin ilerde bankacılığın yolunu açacağını söyledi.

Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar Türkiye’de lisanslı 16 bine yakın acente bulunduğunu, bunların 7 bin 500’ünden başvuru aldıklarını ve bin 750’sini de acente olarak tescil ettiklerini belirterek tüm yöneticileri tek tek sahneye davet etti. Yöneticiler hep birlikte acenteleri alkışlarken Ahmet Yaşar; 2018’in Quick Sigorta’nın ilk tam çalışma yılı olduğunu hatırlatarak; ilk tam yılı 1 milyar liralık poliçe üretimiyle kapattıklarını söyledi.

Türkiye’de 81 ilde ve lisanslı acente bulunan 704 ilçenin 600’e yakınında teşkilatlanmış durumda olduklarını aktaran Yaşar; çoklu kanal içerisinde “cepten netten acenteden” mottosuyla hem acente hem de mobil ve web üzerinden bütünleşik bir yapıyla poliçe üretimi gerçekleştirdiklerini anlattı.

Quick Sigorta’nın 2018 yılı çalışmalarını değerlendiren Yaşar; “2018, acentelerimiz ve sigortalılarımızın bizi tercih etmesi sayesinde Quick Sigorta açısından rekorlarla dolu bir yıl oldu. İlk tam faaliyet yılımızı büyüme grafiğimiz, gerçekleştirdiğimiz toplantılar, yeni ürünler, sosyal medya etkileşimleri, bilgilendirme, yayın ve iletişim faaliyetlerimiz, sigortacılığa getirdiğimiz yeni yaklaşım, kârlılığımız ve Türkiye ekonomisine katkımızla taçlandırdık. Bir önceki yıla göre prim üretiminde %135 artış sağlayarak 980 milyon prim üretimine, 2,2 milyon sigortalıya ulaştık. Tüm bu büyüme grafiğimizi hizmet kalitemizden ödün vermeden sigortalı ve acente memnuniyetini göz ardı etmeden oluşturduk.

Tüm Anadolu’yu karış karış gezdik İstanbul üzerinden illerimizi birbirine bağladık, en son Mardin’de 450 acente ile bir araya geldik. Sivas’ın Zara ilçesinden başladığımız “Teoriden Pratiğe Atlayış Serbest” sosyal sorumluluk projemiz kapsamında üniversitelerimizin sigortacılık bölümlerine donanım ve yazılım sistemleri açtık, seminerler verdik, Zara’dan Beypazarı’na Antalya’dan Erzurum’a, Kütahya’dan Mersin’e birçok üniversitemize gittik.

Ayrıcalıklı Hizmetlerimizi ve yeni ürünlerimizi il il, bölge bölge acentelerimize anlattık, TÜSAF başta olmak üzere Ticaret Odaları ve Sektörel Sivil Toplum örgütleriyle toplantılar düzenledik, acentelerimizle iş insanlarıyla bir araya geldik. Daha ilk yılımızda öz kaynaklarımızı ikiye katladık” dedi.

Quick Sigorta’nın yenilikçi, lider ruhlu ve inovatif ürünleriyle dikkati çektiğini vurgulayan Yaşar; sigortacılığın tabana yayılması ve insanlığın ihtiyaçlarının ortaya çıkarılması konusunda önemli çalışmalara imza attıklarını kaydetti.

Ahmet Yaşar, Türkiye’nin, dünyanın en büyük 17. ekonomisi olduğunu ancak sigortacılıkta hayat ve hayat dışı ürünler birlikte değerlendirildiğinde 39. sırada olduğunu söyledi. Dolayısıyla bizim nihai hedefimiz, ülkemizin ekonomik büyüklükteki dünya sıralamasına sigortacılıkta da yaklaşmak” dedi.

Bu yıl enflasyona paralel bir büyüme beklediklerini ifade eden Yaşar, reel büyümenin düşük düzeylerde kalacağını vurguladı. Yaşar, “Bizim de ortaya koyduğumuz yenilikçi hizmet ve ürünlerle bu büyüme oranı yükseltilebilir. 2019’da sigorta sektöründe hayat dışı ve hayat sigortaları dahil olmak üzere toplamda 65 milyar liralık poliçe üretilmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Otomotiv satışlarındaki gerilemenin sigorta sektörünü olumsuz etkilediğine işaret eden Yaşar; döviz bazlı makine ve iş yeri sigortalarında kur artışının getirdiği yükseliş ve tarım sigortalarının, sektöre olumlu etki edeceğini kaydetti.

Yaşar, kısa süre içerisinde Kefalet Sigortaları, DD Alacak Sigortası, Basiretli Tacir, Q Kimlik, Quick Finansçım, tamamlayıcı ürünler gibi önemli enstrümanları ortaya koyduklarını aktararak; “2018’de sigorta dünyasının devleri arasında yer alan Alman, İngiliz ve Polonyalı şirketleri geride bırakarak Avrupa’nın bir numaralı inovatif şirketi seçildik. Avrupa’yı temsilen dünya sıralamasında ilk 3 şirketten birisi haline geldik” dedi.

Diğer sigorta ürünlerine de değinen Yaşar, hem banka dışı finans kesiminin büyümesi konusundaki çabalara katkıda bulunduklarını hem de sigortacılığın tabana yayılması konusunda sektör adına önemli çalışmalar yaptıklarını anlattı.

Toplantı aralarında gösterilen Quick Sigorta’nın acentelerle birlikte hazırladığı kamera şakaları ve Q Sözlük sokak röportajlarının da canlılık kattığı toplantının öğle yemeğinden sonraki bölümüne Türkiye Bankalar Birliği verileri üzerinden Türkiye’nin nakdi ve gayri nakdi kredi rakamlarını paylaşarak başlayan Ahmet Yaşar “Dünyada sigorta şirketleri bankaların sahibi, Türkiye’de ise bu tam tersi” dedi. Biz yerli ve aynı zamanda bağımsız bir sigorta şirketi olarak elimizde biriken fonları sigortacılıkta çok bilinen bu sözü teyit eder şekilde reel ekonomiye kaynak olarak kullandırtmaya başladık dedi.

Yaşar, “Quick Sigorta olarak finansal sigortaları yani kefalet sigortasını gündeme getirdiğimizde sloganlarımızdan biri de ‘Acentelerimizin yürüyüşü değişecek’ şeklindeydi. Kefalet sigortası aslında banka teminat mektubuyla bire bir aynı özellikleri taşıyor. İşletmelerimizin ve firmalarımızın bankalarda kredi limitleri var. Bu limitler hem gayri nakdi kredi hem nakit kredi olarak ikiye ayrılıyor. İş adamlarımız teminat mektubu kullandıklarında aslında nakli kredi limitlerini de tüketmiş oluyorlar. Yatırımcılar, kefalet senedi kullanmaları halinde bankalardaki limitleri nakit kredi limitleri olarak kullanabilirler. Böylece de yatırım yapmaya devam edebilirler. Kefalet sistemi ekonomiye kaldıraç etkisi yapacaktır. Yeni ekonomi programına baktığımız zaman hükümetin hedeflerinden birisi banka dışı finans alanının büyümesi. Biz kefalet sistemini piyasaya sokarak banka dışı finans alanın büyümesi için adım atmış oluyoruz” şeklinde konuştu.

Geçen yılın ekonomik açıdan zor geçtiğini belirten Yaşar, şunları kaydetti: “Biz bu noktada üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirerek 2018’de ilk defa iş adamlarımıza, tacirlerimize; KOBİ’lerimize banka teminat mektubu yerine geçebilecek kefalet sigortaları konusunda hizmet verdik, finansal sigorta ürünlerini piyasaya sürdük. Şu anda 2 bin 500’den fazla iş adamımız bizim mektuplarımızla sözleşmelerini yaptı, ihalelere katıldı, taahhütlerini yerine getirdi. Bu manada ekonomiye bir kaldıraç etkisi yaptık. İş adamlarımız, gayri nakdi kredileri bizim üzerimizden kullanmış oldu.”

Acentelere itibar alanı

Sektörün oto sigortalarına sıkıştığını vurgulayan Yaşar; “Biz finansal sigortalar konusunda bir açılım yarattık. Kefalet Sigortası bunlardan bir tanesi. Quick Finansçım diye bir ürünümüz geliyor. Devlet destekli alacak sigortası, bina tamamlama sigortasıyla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Q Kimlik diye bir ürün üzerinde çalışıyoruz. Dolayısıyla biz sigorta pazarını büyüterek acentelerimiz için yeni bir kazanım alanı oluşturuyoruz. Aslında acentelerimiz için itibar alanı açmaya çalışıyoruz” dedi.

“Acentelerimiz bu ürünlerle müşteri karşısındaki duruşunu değiştiriyor” diyen Yaşar; şunları söyledi:  “Bu ürünlerde acentelerimiz müşteriye kefil oluyor. Kefilin özellikle Anadolu’da önemli bir yeri var. Kimse kefilin yüzünü yere düşürmek istemez. Bankacılar da bilir bazı yerlerde ipotek değil kefalet önemlidir. Biz de aynı şeyi yaparak acentelerimizin yürüyüşünü değiştirecek ürünler ortaya koyuyoruz.”

Quick Sigorta İstanbul Buluşması toplu aile fotoğrafının çekilmesinin ardından akşam yemeği ile devam etti.

...

Devamı için Tıklayınız