CHUBB’IN GLOBAL ARAŞTIRMASI: PANDEMİ VE SEYAHAT KISITLAMALARI İŞ VERİMLİLİĞİNİ DÜŞÜRDÜ
CHUBB’IN GLOBAL ARAŞTIRMASI: PANDEMİ VE SEYAHAT KISITLAMALARI İŞ VERİMLİLİĞİNİ DÜŞÜRDÜ

CHUBB’IN GLOBAL ARAŞTIRMASI: PANDEMİ VE SEYAHAT KISITLAMALARI İŞ VERİMLİLİĞİNİ DÜŞÜRDÜ

Sigorta şirketi Chubb’ın ‘Uçma Vakti: COVID-19’un İş Seyahatlerine Şimdiki ve Gelecekteki Etkisi’ araştırmasına göre, katılımcıların yüzde 77’si, tüm yolcular maske takıp kurallara uyduğu sürece uçakla seyahat etmenin güvenli olduğunu düşünüyor. Ancak yüzde 90’ı, diğer yolcuların sorumlu davranmadıklarından endişeli.

Chubb, COVID-19 nedeniyle dünyanın dört bir yanında uygulanan seyahat kısıtlamalarının iş dünyası üzerindeki etkisini değerlendiren ‘Uçma Vakti: COVID-19’un İş Seyahatlerine Şimdiki ve Gelecekteki Etkisi’ araştırmasına imza attı. Kuzey Amerika, Avrupa, Asya Pasifik ve Latin Amerika ülkelerinde, iş sebebiyle sık sık seyahat eden 2 binden fazla kişinin görüşlerine başvurulduğu çalışmanın sonuçları şöyle:

Katılımcıların yüzde 84’ü, COVID-19’a yakalanma korkusu olmadan seyahat edebilmeyi iple çekiyor. Her beş katılımcıdan dördü, iş seyahatlerini, yüzde 87’si ise eğlence için seyahat etmeyi özlediklerini belirtti.

Pandeminin ve seyahat kısıtlamalarının işteki verimliliklerini düşürdüğünü söyleyenlerin oranı yüzde 74. Katılımcıların yüzde 80’i, yüz yüze görüşmelerde olduğu gibi, karşılarındaki kişinin beden dilini ve mimiklerini göremediklerinde iletişimin eksik kaldığına inanıyor.

Bununla birlikte, katılımcıların yüzde 73’ü iş seyahatine çıktıklarında harcadıkları vakti verimli olarak kullanabiliyor. Yüzde 82’lik bir kısım video konferans ve telefon görüşmelerinin pekala iş seyahatlerine alternatif olabileceği kanısında.

Katılımcıların yüzde 85’i, havayolu şirketlerinin seyahatleri güvenli hale getirmek için ellerinden gelenin en iyisini yaptığı fikrinde. Yüzde 77’si, yolcular maske takıp kurallara uydukları sürece, uçmanın güvenli olduğunu vurguladı. Ancak yaklaşık yüzde 90’ı, diğer yolcuların bu konuda sorumlu davranmadıklarından endişe ediyor. Araştırmaya katılanların yüzde 75’i, uçakta orta koltukların boş bırakılması için daha fazla para ödemeye razı.

Seyahat sigortasının neleri kapsadığı ise artık katılımcıların yüzde 81’i için daha önemli hale gelmiş durumda. Araştırmaya katılanların yüzde 86’sı, seyahat sigortasıyla hem eğlence hem iş seyahatlerinde kendilerini daha güvende hissettiklerini belirtiyor.

Yüzde 69’lık bir kısım, şirketlerin pandemi sonrasında da seyahat bütçelerinde kesinti yapacaklarını düşünüyor.

Chubb’ın anket sorularına yanıt verenlerin yüzde 80’i, gelecekte yine bir pandeminin dünyayı etkisi altına alacağını düşünüyor. Hatta yüzde 43’ü bundan çok emin.