Untitled Document

''MHR GYO’nun halka arzı sigorta ve inşaat sektörlerine güven aşılayacak''

Maher Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve CEO Levent Uluçeçen, MHR’nin halka arz süreci hakkında Bloomberg’e konuştu. Hem şirket hem de Türkiye için tarihi bir halka arz gerçekleştiğini dile getiren Uluçeçen, “Biz bir finansal grubuz. Bu finansal grubun temelinde bizim sigorta şirketlerimiz var.  Ülke olarak deprem kuşağındayız. Deprem kuşağındaki ülkelerde sigorta şirketleri; inşaat tamamlama sigortalarında ön plana çıkar. Bizim MHR’yi halka açmamızdaki amaç da, sigorta ve inşaat sektörlerine önemli bir güven verecek.” şeklinde konuştu.

Proje şirketi olma hedefimiz var

Bu halka arz ile Maher Holding olarak proje şirketi olma yolunda ilerleyeceklerini vurgulayan Uluçeçen, “Biz inşaat şirketi değiliz ancak proje şirketi olmak amacıyla halka açılıyoruz. Proje şirketinden kastımız; Grubumuzdaki Quick Sigorta inşaat tamamlama sigortaları kesiyor. Bu poliçeler inşaat sektörünün itici gücü olacak. Avrupa İmar ve Kalkınma Banka’sının da gelecekteki kredilerinin de biz sigorta şirketleri üzerinden gelmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü sigorta şirketleri trafik hariç kestikleri bütün poliçelerde inşaat ve deprem teminatı vermekte. Bu nedenle bu konuda sigorta şirketlerinin duyarlılıkları çok fazla. Eğer sigorta şirketleri proje olarak bu sektöre girerlerse ki ilk adımı biz attık, bu sektör çok büyük bir ivme ile büyüyecektir. Biz bu konuda binlerce projeye imza atacağımızı düşünüyoruz. Bu halka arz, çok büyük bir şirketin doğuşunun da ilk müjdesi olacaktır. İstanbul’un çok acil dönüşmeye ihtiyacı var. Bu dönüşüm projelerinde de kaynağa ihtiyacı var. Bu kaynak yurtdışından ve bu tarz halka arzlarla sağlanacak. Biz bu kaynaklarla projeler yapacağız ve daha sürdürülebilir bir inşaat sektörü yaratacağız.” açıklamasında bulundu.

Kentsel dönüşüm projelerinde yer alacağız

MHR GYO Genel Müdürü Nurkan Kaçmaz da halka arzın detaylarını paylaştı. Sigortanın ve finansın gücünü arkalarında hisseden bir grubun şirketi olduklarını belirten Kaçmaz, “Deprem kuşağında olduğumuz için özellikle kentsel dönüşüm projelerinde de yer almak istiyoruz. Quick Sigorta’nın bina tamamlama sigortaları üzerine önemli çalışmaları var. Bu ürünü kentsel dönüşüm başta olmak üzere tüm projelerimizde kullanmak ve farklı bir modelle sektörün içinde yer almak istiyoruz.” dedi.

Gayrimenkul alanında lider şirket

MHR GYO olarak sektörde lider şirket olma hedefiyle çalışmalarını sürdürdüklerini dile getiren Kaçmaz, “Maher Holding çatısı altındaki bir şirket olarak, sektöre yenilikler katan ve yeni modeller üreten bir yapıyla gayrimenkul sektörünü tanıştıracağız. Bu model sektöre öncülük teşkil edecek ve bizden sonra diğer gayrimenkul paydaşlarının da kullanacağı bir model olacak.” sözleriyle röportajı sonlandırdı.