Image

“Klasik satış ve pazarlama yöntemleri dışında farklılık yaratan, müşteriye hızlı ve etkin ulaşabilen acenteler 2019’da bir adım öne çıkacak”

Sigorta sektöründe, 2018 yılında yaşanan sıkıntıların, 2019 yılında da kısmen de olsa devam edeceğini beklemek mümkün. Bu anlamda sektörün %15 civarında büyümesini öngörüyoruz.


Ancak enflasyonun bir süre daha şu anki yüksek düzeylerde gerçekleşmesi beklendiği için, reel büyüme ihtimalini düşük buluyoruz.

Bizlerin ise, Unico Sigorta olarak her sene yüzde 30 – 40 civarında bir büyüme hedefi var. Dolayısıyla da 2019’u bu doğrultuda planlıyoruz. Üretim ve pazar payındaki artışımız için çalışmaya devam edeceğiz. Acentelerimizi dijitalleştirmek ve müşterilerimizin hayatlarını kolaylaştırmak için çözümler üretmeye odaklanmaya devam edeceğiz.

2018 yılı Kasım sonu hayat dışı sektör prim üretim istatistiklerini incelediğimizde; yazılan prim üretiminin 62%’lik bölümünün acente kanalından geldiğini gözlemliyoruz. Geçmiş yılları incelediğimizde de benzer bir tablo ile karşı karşıyayız. Acentelerimiz sigorta branşlarında sektörün en önemli satış kanalı olma özelliğini sürdürüyorlar. 2019 yılında da bu ağırlığın devam etmesini bekliyoruz. Bununla birlikte finansal açıdan güçlü yapıya sahip acenteler önümüzdeki dönemde sektörde çok daha ön plana çıkacak. Sigorta şirketlerinin yaptığı teknolojik yatırımlar ve dijitalleşme adımlarının acentelerimize büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Bu doğrultuda klasik satış ve pazarlama yöntemleri dışında farklılık yaratan , müşteriye hızlı ve etkin ulaşabilen acentelerin bir adım öne çıkacağını düşünüyoruz..

Bankasürans; bankacılık sistemini destekleyen yeni ürün ve hizmetler ile mevcut pazarın paylaşılmasını değil, yeni pazar oluşturulmasına yol açmaktadır. Özellikle bankaların ve banka sigortacılığı yapan şirketlerin  dijital ürün ve hizmetlere yaptıkları yatırımlar ile bireysel müşterilerin hayatına daha çok dokunacaktır. Diğer dağıtım kanallarının aksine yaşam döngüsünde ihtiyaca yönelik ve asistans bazlı küçük ürünleri raflarda daha çok göreceğiz. Bu da sigorta kullanımını, dolayısıyla da sigortaya karşı duyulan güven ve memnuniyeti arttıracaktır.

 

Ayrıca bu sene katılım sigortacılığının da mevzuat ile desteklenmesi ile birlikte, özellikle katılım bankalarının bu alana kayması gözlemlenecektir. Bu da sigortaya uzak kitlelerin sigorta ile tanışmasını ve geniş kitlelere yayılmasını sağlayacaktır. Bu da sigorta sektörü için oldukça önemli bir duvarın aşılması anlamına geldiğinden çok sevindirici bir gelişmedir.

Günümüz tüketici alışkanlıklarını incelediğimizde, market alışverişlerinden fatura ödemelerine, dijital televizyon platformlarından spor salonu üyeliklerine kadar birçok hizmetin online olarak gerçekleştirildiğini görebiliyoruz. Benzer tüketici eğilimlerinin sigorta sektörüne de yansıması kaçınılmaz. Online kanalların sigorta üretimindeki payı gün geçtikçe artacaktır. Yine de acente ve diğer aracılar bu işin her zaman merkezinde yer almaya devam edecekler.

Unico Sigorta olarak, dijitalleşme konusunda sektöre öncülük ediyoruz. Bizim dijitalleşmeye bakışımız, ürünlerimizi dijital ortamlarda satmanın çok ötesinde müşterilerimize en iyi deneyimi, en hızlı şekilde sunabilmek. Dijital yatırımlarımızın da temelini bu vizyon oluşturuyor. Online satış konusuna bakışımız ise oldukça net. Acentelerimizi ve diğer iş ortaklarımızı merkeze alan bir stratejimiz var. Online satışta pazarın lider şirketlerinden birisi konumundayız. Yapılan online satışlarda, acente ve diğer iş ortaklarımıza komisyon ödemesi yapıyor ve onlara da ek gelir fırsatları yaratıyoruz.

Bir sonraki adımımız ise acentelerimizin kendi online satış yeteneklerine sahip olmalarını sağlamak. Bu konuda bir projemiz var ve çok yakında acentelerimize lansmanını yapacağız. Bu sayede tüm acentelerimiz dakikalar içerisinde kendi web sitesi ve online satış platformlarını yaratabilecekler.